Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Veliko interesovanje na predavanju o arhitekturi '''Džinovi od betona''

Veliko interesovanje na predavanju o arhitekturi '''Džinovi od betona''

Kada je arhitektura u pitanju interesovanje je uvek veliko, a to potvrđuje i jučerašnja brojka online posetilaca koja je ove srede, 17. marta, brojala preko 450 učesnika. Na novom predavanju u organizaciji Božidarac Online pričali smo o takozvanim ''džinovima od betona'', pravcu u arhitekturi koji nazivamo brutalizam i koji je često veoma osporavan, ali ujedno i hvaljen. Svakako globalno prisutan - a opet sa tako izraženim lokalnim karakteristikama. Kako se on menjao kroz vreme i kako se danas odnosimo prema ovom stilu gradnje pričali smo sa arhitektom Jelicom Jovanović, dragom gošćom i jednom od 'pionirki' našeg online programa sa kojom smo se pre gotovo godinu dana među prvima otisnuli u online/live sadržaj. 

Iako je najčešće povezivan sa upotrebom natur-betona, brutalizam kao pravac se javlja u drugoj polovini 20. veka i zapravo, ''Poenta izraza novi brutalizam jeste iskren prikaz materijala, onakvi kakvi jesu, bez dodatnih obrada i bilo kakvih obloga koje bi narušile njihovu autentičnost, uz pokazivanje njihove konstruktivne uloge'', zaključila je Jelica na uvodu.
Pričali smo o materijalima i koji su najpozatiji autori, a prolazili smo i kroz neke od najzanimljivjih primera brutalizma kod nas i u svetu. Pored dobrih stvari, osvrnuli smo se i na one manje dobre i koji su to problemi koji more korisnike ovih objekata, koji su danas stari i po nekoliko decenija – neki od njih nikada ozbiljnije rekonstruisani - i na koje načine im se može pomoći.

Pitanja je bilo puno, a uz vaše sugestije, 'sa arhitekturom' se družimo i u aprilu. 

Vidimo se online!

O predavaču:
Jelica Jovanović je arhitekta, student doktorskih studija na Tehničkom univerzitetu u Beču. Bavi se istorijom i zaštitom moderne i vernakularne arhitekture i digitalizacijom pokretne kulturne baštine u Srbiji, sa fokusom na arhitektonsku i urbanističku produkciju u drugoj polovini 20. veka. Članica je udruženja Grupa arhitekata, Docomomo Srbija, ICOMOS Srbija i Društva konzervatora Srbije. Članica je regionalnih platformi Nedovršene modernizacije i (Ne)primereni spomenici i koautorka projekta Arhiva modernizma. Članica kustoskog savetodavnog odbora Muzeja moderne umetnosti u Njujorku za izložbu Ka konkretnoj utopiji: arhitektura u Jugoslaviji 1948-1980.

 

Podrška: GO Vračar

Top