Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Priča o letovanju srpskih vladara u okviru Dana evropske baštine

Priča o letovanju srpskih vladara u okviru Dana evropske baštine

U okviru online programa, sinoć 26. septembra, uz Božidarac Online i Istorijski zabavnik pričali smo o tome Gde su letovali srpski vladari, i kakav je to bio kraljevski tretman. 

Za razliku od današnjih političara koji za letovanje uglavnom biraju svetske metropole ili ekskluzivna letovališta, srpski vladari su u prošlosti više voleli domaće lokacije, što svakako nije značilo da su se provodili manje ekskluzivno. Od srednjovekovnih kraljeva i njihovih „letnjih dvorova“, preko Obrenovića i Karađorđevića, pa sve do Tita, vladari Srbije su i te kako umeli da uživaju, o čemu nam je pričala Aleksandra Bogdanović uz veliko interesovanje online gledalaca. 

Prvi srpski vladar za koga pouzdano znamo da je išao da se odmori, bio je knez Miloš Obrenović. On je voleo da se opusti u Sokobanji ili Smederevu gde i danas postoji letnjikovac njegove porodice. I vladari iz dinastije Karađorđević su voleli banje. Zato je Banja Koviljača ostala i danas poznata kao “kraljevska banja”. U njoj je uživao kralj Petar I Karađorđević, ali su njegovi potomci ipak bili ti koji su hedonizam doveli na jedan potpuno nov nivo. Jer - kako je država porasla, mesta za odmor su nastala i na jadranskom primorju.   
Na čari letovanja u luksuznim dvorcima nije bio imun ni jugosovenski vođa Josip Broz Tito. On na svom „Galebu“ možda jeste plovio celim svetom, ali je najčešće, ipak, odmarao kod kuće – i to „od Triglava do Đevđelije“, pa se nekako stekao utisak da je odmor podigao na "viši nivo" i da je zaista umeo da uživa.

Predavanje smo završili uz odgovore na pitanja kao i predloge tema za naredna online predavanja. 

O predavaču:
Aleksandra Bogdanović je master novinarstva i već dugi niz godina se bavi istorijskim temama. Osnivač je Fejsbuk i Instagram grupe Istorijski zabavnik koje zajedno broje preko 300 hiljada pratilaca. Septembra 2019. godine pokrenula je i sajt Istorijski zabavnik na kome svakodnevno objavljuje tekstove o zanimljivostima iz svetske i domaće istorije i koji je 2020. godine po izboru magazina PC press proglašen za najbolji u Srbiji u kategoriji Kultura i obrazovanje. 
U izdanju Jež izdavaštva izašla je njena prva knjiga „Istorijski zabavnik – ozbiljno zabavne priče o Drave do Južne Morave“ čije je 5. izdanje u prodaji i čiji nastavak se očekuje uskoro.  
Link do sajta -
https://www.istorijskizabavnik.rs/

Podrška GO Vračar, Grad Beograd - Sekretarijat za kulturu

Top