Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Online predavanje Krsna slava i slavski običaji

Online predavanje Krsna slava i slavski običaji

Božidarac Digital i Istorijski zabavnik Vas pozivaju na online predvanje ’’Krsna slava i slavski običaji’’ u sredu, 15. decembra u 20 časova. Prijava u nastavku. 
Iako postoje i letnje, najveći broj građana Srbije ipak svakog novembra i decembra slavi svoju krsnu slavu. Slava je narodni i crkveni običaj koji se, pored Vaskrsa i Božića, smatra najvažnijim porodičnim praznikom kod našeg naroda. I zaista, iako ima podataka da su i neki drugi slovenski narodi slavili dan sveca zaštitnika (a neki to i danas čine) kao običaj, slava se najduže i najviše zadržala upravo kod Srba.
Najviše pristalica ima verovanje da obeležavanje krsne slave vodi poreklo iz perioda pre prihvatanja hrišćanstva. Umesto paganskog zaštitnika ljudi su prihvatali hrišćanskog sveca kao zaštitnika porodice kojeg će ubuduće proslavljati. Ali, ovo nije jedino tumačenje porekla ovog običaja.
Kod Srba postoji čak 78 krsnih slava. Najčešća je Sveti Nikola (19. decembar), ali mnogo svečara ima i Aranđelovdan (21. novembar), Đurđevdan (6. maj), Mitrovdan (8. novembar)… Pored porodične slave, postoje i crkvene, gradske, plemenske, pa čak i stranačke ili zanatlijske slave. Tako, Beograd slavi Spasovdan, Novi Sad Đurđic, a Niš Svetog cara Konstantina i caricu Jelenu…
Po očuvanju ovog običaja Srbija je danas poznata i u svetu. Tokom 2014. godine porodična slava ušla je u Registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska i to kao prvo kulturno dobro iz Srbije upisano na tu listu.
Kako su slave nastale? Kakvo je poreklo ovog običaja? Zašto je baš Sveti Nikola najrasprostranjenija slava kod Srba? Bez čega obeležavanje slave ne sme da prođe? Kakva je simbolika sveće, žita i slavskog kolača? Da li i neki drugi narodi slave krsnu slavu?
Na ova i još mnoga druga pitanja čućete odgovore ako nam se pridružite u sredu, 15. decembra u 20 časova na našem novom onlajn predavanju „Krsna slava i slavski običaji“.
Prijavite se na linku
ovde.
O predavaču:
Aleksandra Bogdanović je master novinarstva i već dugi niz godina se bavi istorijskim temama. Osnivač je Fejsbuk i Instagram grupe Istorijski zabavnik koje zajedno broje skoro 300 hiljada pratilaca. Septembra 2019. godine pokrenula je i sajt Istorijski zabavnik na kome svakodnevno objavljuje tekstove o zanimljivostima iz svetske i domaće istorije i koji je 2020. godine po izboru magazina PC press proglašen za najbolji u Srbiji u kategoriji Kultura i obrazovanje. 
U izdanju Jež izdavaštva sredinom februara je izašla njena prva knjiga „Istorijski zabavnik – ozbiljno zabavne priče o Drave do Južne Morave“ čije je već 4. izdanje u prodaji.  
Link do sajta - https://www.istorijskizabavnik.rs/

Podrška GO Vračar

Top