Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Održano sjajno predavanje o Mikelanđelu - renesansnom čoveku i geniju

Održano sjajno predavanje o Mikelanđelu - renesansnom čoveku i geniju

Sinoć je održano još jedno sjajno predavanje u organizaciji Božidarac Online, a pričali smo o Mikelanđelu, renesansnom čoveku i geniju.

U velikom interesovanju, sa više od 300 online posetilaca iz mnogih delova regiona, ali iz sveta, uz posetioce iz Minhena, Švedske pa i Brazila, o ovoj zanimljivoj temi pričala nam je mlada istoričarka umetnosti, Natalija Bogdanović.

Predavanje je bilo podeljeno na delove života umetnika u kojima se bavio vajarstvom, slikarstvom, arhiteturom, ali i poemama. U tim delima smo mogli da vidimo utkana shvatanja ondašnjeg sveta ali i njegova lična verovanja i osećanja. Kroz njegov opus probali smo da sagledamo šta je sve činilo čoveka renesansnog doba, kao i kako se obrazovao njegov lični ukus ali i ukus celokupnog evropskog društva u kojem se prekida tradicija sa “mračnim” srednjim vekom kao periodom u kojem su religija i vera dominantni nosioci umetničkih stremljenja i društveno-kulturnog života, i u kojem nastaje doba vere u pre svega znanje i obrazovanje koji čine čoveka slobodnim.

Uživali smo i u istorijskim delima, poput sklupture Davida, koja se danas nalazi u muzeju u Firenci, neverovatnom osklikavanju Sikstinske kapele i mnogim sjajnim delima koje je ovaj umetnik ostavio iza sebe, a koji i danas služe kao inspiracija mnogim umetnicima.
Takav čovek bio je Mikelanđelo, slobodan, univerzalan, obrazovan i njegovim delima, poput Strašnog suda Sikstinske kapele, Davida Firentinskog, brojnim poemama i nebrojanim drugim iskazano je sve ono što ga čini neprevaziđenim renesansnim genijem.

Pred kraj svog života dosta je razmišljao o smrti, a njegova poslednja želja je bila da bude sahranjen u njegovoj voljenoj Firenci gde je sve i započeo, gde i danas počiva u crjvu Santa Kroče.

O predavaču:
Natalija Bogdanović je mlada istoričarka umetnosti. Diplomirala je 2020. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kod profesorke Olge Špehar, kod koje je trenutno i na master studijama iz oblasti arhitekture Antike. Tokom studija učestvovala je u nekoliko projekata na katedri za heritologiju, od kojih je jedan proglašen za pobednički i koji čeka realizaciju u vidu izložbe u muzeju u Šapcu. Bavi se pojmovima kulturnog nasleđa i ličnom baštinom. Više o ovom projektu možete pogledati na sajtu https://projekatseobe.wixsite.com/seobe Povremeno piše tekstove vezane za istorijske i umetniče zanimljivosti za sajt Istorijski zabavnik.

Top