Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Održano online predavanje o Karađorđevićima u 19. veku

Održano online predavanje o Karađorđevićima u 19. veku

Svi koji su navikli na predavanja Milorada Stokina znaju da mogu da očekuju srpsku kulturnu istoriju 19. veka, pa smo tako na sinoćnoj priči, 3. novembra, uz Božidarac Online Framente prošlosti slušali o ’’Doba Karađorđevića u 19. veku’’. Jedan period koji je duboko u zapećku srpske istorije, a to je period vladavine Kneza Aleksandra Karađorđevića, poznatiji kao Karađorđev sin i otac kralja Petra. Vladar o kome se najmanje zna i za koga su se istoričari složili a je on najmanje upečatljiv srpski vladar kome je bilo važnije da obezbedi pristojan život za porodicu nego da se bavi državničkim poslovima.

Nasuprot tome, njegovo doba spada u jedno od najmirnijih u srpskoj istoriji i samim tim je bilo veoma plodno za razvoj srpskog društva. Više od 150 online gledalaca moglo je da sazna kakav je to bio najmanje poznati srpski vladar, kao i zbog čega je njegovo doba ključna prekretnica u obrazovanju srpskog društva.

Pričali smo i o tome koliko je kneginja Persida uticala na njegove političke odluke, a na kraju i debatovali da li mu je bila dobar savetnik. 

 Predavanje je ispunilo očekivanja uz mnogo informacija istorije kao i bogato ilustrovane prezentacije, začinjeno sa malo poznatim detaljima koji oživljavaju lik i doba kneza Aleksandra. 

Na kraju predavanja ostavili smo deo za pitanja, ali i predlaganje novih tema za naredna predavanja. 


O predavaču: Milorad Stokin je završio akademske i master studije solo pevanja i stekao zvanje master muzički umetnik. Trenutno pohađa drugi master na Fakultetu političkih nauka u Beogradu – odsek kulturologija. Aktivno se bavi istraživačkim i predavačkim radom u sferi srpske kulturne i društvene istorije. Autor je jedne knjige i nekoliko naučnih radova.  Predavao je u Centru za obrazovanje i kulturu „Božidarac“, Galeriji 73, Domu Jevrema Grujića, Centru za kulturu Grocka, Kulturnom centru Čukarica, Gradskoj biblioteci u Obrenovcu, Domu kulture Čačak. Bio je gostujući predavač na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu. Aktivan je i putem autorske stranice „Fragmenti prošlosti“ koja ima cilj da promoviše kulturno nasleđe u virtuelnom prostoru i koju trenutno prati preko 150.000 korisnika društvenih mreža Fejsbuk i Instagram.

Podrška GO Vračar

Top