Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Nastavak priče o Srpskim slikarima XX veka

Nastavak priče o Srpskim slikarima XX veka

Ovog petka, 7. maja, nastavili smo priču o Srpskim slikarima XX veka u okviru novog online predavanja u organizaciji Božidarac Online i edukacioni vodič Srpski slikari
Pričali smo o nekim od najznačajnijih ličnosti koji su svojim kistom ostavili neizbriziv trag u srpskoj istoriji umetnosti.
Od početka XX veka pa sve do treće decenije, mnogo stvari se odigralo na platnima srpskog slikarstva. Mlade generacije umetnika, na čelu sa Milanom Milovanovićem i Mališom Glišićem, krenule su neistraženim stazama umetnosti na ovim prostorima, uvele su svetlost i potisnule predmet u drugi plan, i sa njihovim delima otpočeo je život sprske moderne. Sa srpskim impresionisitima započeo je otklon od akademskim načela i napuštanje tradicije akademskog realizma, a ono što su svojim kistovima načinili njihovi savremenici i potonje generacije podići će srpsko slikarstvo na nivo prave avangarde. Kako je Pavle Vasić, istoričar umetnosti i likovni kritičar, naveo - ,,Umetnost treba da bude proleterska po sadržaju, a nacionalna po formi''. 

Uz Nataliju Bogdanović i veliko interesovanja online posetilaca osvrnuli smo se i na priču o bojama i svetlosti kao fokusu, koja je pred posleratne slikare, postavila je novi problem – problem forme, a njegovo rešavanje iznedrilo je neka od najvećih imena srpske istorije umetnosti. Kako uvek i biva, nove moderne tendencije dočekane su u srpskoj sredini sa otporom, a mladi slikari, bez obzira na to nastavili su da krče puteve modernoj slici. Ono što su u prve dve decenije za slikarstvo predstavljali svetlost i priroda kao fokus dela, u trećoj deceniji postaju forma i zakoni slikarstva. Realizam i slikarstvo impresionizma sada smenjuje umetnost koja bi se najbliže mogla nazvati – novi realizam. 

Pričali smo o neizostavnim ličnostima poput Ignjata Joba, Save Šumanovića, Jovana Bijelića i mnogih drugih koji su pomerili granice srpskog slikarstva, ali i o tragičnim sudbinama koje su zadesile neke od njih. Ovo druženje smo završili uz Petra Lubardu koji je svojom izložbom 1951. godine napravio presedan u dotadašnjoj umetnosti na ovom prostorima. 

Sa nestrpljenjem očekujemo novo, treće i poslednje druženje u okviru serijala o Srpskim slikarima XX veka koje je zakazano za sledeći petak. 

A do tada, kao i uvek - vidimo se online! 


O predavaču: 
Natalija Bogdanović je mlada istoričarka umetnosti. Diplomirala je 2020. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kod profesorke Olge Špehar, kod koje je trenutno i na master studijama iz oblasti arhitekture Antike. Tokom studija učestvovala je u nekoliko projekata na katedri za heritologiju, od kojih je jedan proglašen za pobednički i koji čeka realizaciju u vidu izložbe u muzeju u Šapcu. Bavi se pojmovima kulturnog nasleđa i ličnom baštinom. Više o ovom projektu možete pogledati na sajtu 
https://projekatseobe.wixsite.com/seobe Povremeno piše tekstove vezane za istorijske i umetniče zanimljivosti za sajt Istorijski zabavnik.

Podrška GO Vračar.

Top