Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Na novoj radionici posvećenoj mentalnom zdravlju pričali smo o međugeneracijskim odnosima i razumevanjima

Na novoj radionici posvećenoj mentalnom zdravlju pričali smo o međugeneracijskim odnosima i razumevanjima

U utorak, 16. marta, održana je nova online radionica posvećena mentalnom zdravlju na kojoj smo pričali na temu, ''Međugeneracijsko razumevanje i razmena''. Koliko je važno da se međugeneracijski podržavamo i razumemo pričala nam je Radmila Urošević, sociolog i socioterapeut. Pripadnici svih generacija najčešće posmatraju svet onako kako je to najprirodnije - iz svojih cipela. Mlađi bi rekli da ih mnogi ne razumeju, da nemaju slobodu kretanja, novac sa kojim bi raspolagali, kao i da postoji mnogo problema za koji stariji misle da nisu važni. Stariji bi se nadovezali sa sličnom pričom, dok bi se 'srednja' generacija takođe oglasila kao u najnezavidnijoj poziciji jer moraju da balansiraju između dve generacije. To nas dovodi do jednostavne činjenice - međugeneracijske razlike su neizbežne, a svaka životna dob donosi svoje probleme. 

Poptuno je u redu da svako u porodici ima svoj 'prostor', i upravo tamo gde taj prostor nije dobro izbalansiran dolazi do problema. Pored životnog prostora čest problem je i finansijski deo, starije generacije često nisu više u mogućnosti da finasijski privređuju porodici kao ranije, što često dovodi do osujećenosti. Ono šta se često zanemari je način komunikacije. Različite generacije imaju različite načine govora i izražavanja i potpuno treba prilagoditi razgovor u zavisnosti sa kim u tom trenutku komuniciramo. Često zaboravimo, jer često podrazumevamo. 
Nakon razgovora usledila su i pitanja, a temu smo zaključili komentarom jednog online posetioca koji je naveo, ''Međugeneracijski odnosi su kao filmovi, u zavisnosti u kom životnom dobu ih odgledate tako ćete ih i razumeti. Tako vam je i sa ljudima.'' 

Vidimo se svakog drugog utorka na novoj online radionici u okviru ciklusa posvećenog mentalnom zdravlju, a do tada - vidimo se online!


Radmila Urošević, rođena, živi i radi u Beogradu. Magistar socioloških nauka, novinar, pripovedač, dramaturg. Objavila do sada 8 knjiga, od čega tri stručne- “Starenje bez (auto)cenzure,  „Bonton starenja ili demanti o starenju“ i „Društveni položaj i  modeli socijalne zaštite starijih lica u Beogradu“. Napisala monodramu „Vratite mi moje koze“ i komediju omnibus „Izvinite, koliko imate godina“ koja se izvodi u Pan teatru od 2016.godine.
Radi u Gradskoj opštini Zvezdara/Beograd na poslovima šefa Odseka za socijalnu zaštitu i koordinatora Volonterskog servisa Zvezdare čiji je idejni tvorac 2011.godine. Za svoj rad dobila nekoliko nagrada i mnogo aplauza.

Podrška GO Vračar

Top