Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Викенд Месеца на Врачару

Викенд Месеца на Врачару

Позивамо вас на обележавање 50-те годишњице од човековог слетања на Месеца и чувене реченице ''Ово је мали корак за човека, а огроман за човечанство'' ове суботе, 23. марта у Божидарцу. Припремили смо разне радионице, предавања и филм како бисмо заједно прославили човеков успех и истраживање свемира.
    Основцима нудимо могућност да доживе 3Д свет, футуристичке аутомобиле или летилице, као и како и зашто Месец мења мене током дана и ноћи, а другим знатижељним суграђанима ћемо пробати да приближимо живот астроанута, како се постаје и шта је потребно, такође разговараћемо и о првој човековој мисији Аполо 11 која је означила ходање  по Месецу. Након радионица и предавања забавићемо се у псеудодокументарној комедији словеначког режисера Жиге Вирца. Филму који имитира докуменатрни стил и комбинује га са историјским чињеницама са измишљеним подацима, који заједно граде забавно-трагичну теорију завере о успону и паду социјалистичке Југославије. 
    Надамо се да ћете уживати у овој јединственој прилици да погледате у прошлост и будућност,  да се удружите као катализатор заједнице за наредних пола века истраживања свемира и Земље, да покренете нове визије о томе како би "бољи свет" могао изгледати у нашем космосу.
Добро дошли!

Програм за суботу 23 март:

10-11h 3D свет (Узраст: 11 до 15 година)* - Мала Школа Електронике
15-17h Месечеве мене уживо - радионица (узраст: 11 до 15 година)*
17-19h Живот астронаута? (интерактивно предавање)
19-20:30h Мисије на Месецу (интерактивно предавање)
21-23h Пројекција филма ''Хјустон, имамо проблем!''

*потребна пријава на https://goo.gl/forms/0hNnrwX9fokeDHaD3

3D свет (радионица)
Да ли сањате о томе да уз помоћ рачунара цртате сопствене 3Д моделе на којима би сте приказали све оно што вас фасцинира: футуристичке аутомобиле или летилице, машине, бића из маште или пределе из свемира?  Да ли бисте желели да се опробате у 3Д анимацији?
Желите да научите да користите програм за 3Д цртање и анимацију али вам не полази за руком да то урадите сами. Не знате одакле да почнете?
Желите да упознате вршњаке сличних интересовања са којима би сте могли да размењујете искуства о 3Д анимацији или да заједно радите?
Уколико сте у овим питањима пронашли себе, ова радионица је баш за вас. Начините прве кораке у 3Д моделовању на нашој радионици и ко зна, можда је баш то први корак на путу ка Месецу!

Месечеве мене уживо (радионица)
Месец мења свој изглед на ноћном небу и то из ноћи у ноћ. Некада је у потпуности осветљен и тада кажемо да је пун; некада га не можемо видети и тада кажемо да је млад. Када бисмо довољно дуго посматрали Месец, видели бисмо како "настаје" и "нестаје". Уместо да месец дана посматрамо ноћно небо, ставићемо Месец у кутију и провирити кроз прозоре заједно са Сунцем да забележимо све месечеве мене.

Живот атронаута (интерактивно предавање)
Сазнаћете више и о животу астронаута. 1. Да ли и ти можеш постати астронаут? 2. Шта једу астронаути? 3. Kако се купају астронаути? 4. Да ли астронаути старе спорије у свемиру? 5. Шта раде астронаути када нису на својој мисији? Како је изледало на првој човековој мисији која је слетала на Месец Аполо 11?
Надамо се да ћете уживати у овој јединственој прилици да погледате у прошлост и будућност,  да се удружите као катализатор заједнице за наредних пола века  истраживања свемира и Земље, да покренете нове визије о томе како би "бољи свет" могао изгледати у нашем космосу.

Мисије на Месец (интерактивно предавање)
У овом предавању осврнућемо се на претходне мисије на Месец, са акцентом на мисије које су имале људску посаду. Једна од њих била је мисија Аполо 11. Како су ове мисије биле организоване, на који начин су спроведене, шта је данас најбитнија ствар у истраживању Земљиног природног сателита су само нека од питања на које ћемо покушати да одговоримо. За крај поменућемо и неке од мисија на Месец које ће се, сада већ извесно, догодити у наредној деценији. На крају предавања предвиђено је време за питања и дискусију. Предавач: др Милан Стојановић, научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду Завршио је Математички факултет у Београду и докторат на Катедри за астрономију и астрофизику на истом. Од 2011. ради на Астрономској опсерваторији у Београду. Бави се научно-истраживачким радом у области галактичке кинематике и динамике, као и сателитским технологијама у истраживању космоса. При Министарству просвете, науке и технолошког развоја именован је за члана Програмског комитета за област Космос у Оквирном Програму Европске комисије Хоризонт 2020.

Пројекција филма Хјустон, имамо проблем! је псеудодокументарна комедија словеначког режисера Жиге Вирца. Филм се имитирањем докуменатрног стила комбинују историјске чињенице са измишљеним подацима, који заједно граде забавно-трагичну теорију завере о успону и паду социјалистичке Југославије. Основна идеја филма је да се прикаже како се на лак начин путем медија могу снимати на убедљив начин потпуно измишљене бесмислице и да се на тај начин доведе у питање стварност коју гледалац свакоднено обликује гледајући телевизију, читајући новине или боравећи на интернету.

Организатор: Кластер Ин и Божидарац уз подршку Мале Школе Електронике и ГО Врачар. 

Top