Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Одржано друго онлине предавање у новој години о споменицима Вожду Карађорђу и ''Захвалност Француској''

Одржано друго онлине предавање у новој години о споменицима Вожду Карађорђу и ''Захвалност Француској''

У суботу 09. јануара одржано је већ друго овогодишње онлине предавање у организацији Божидарац Дигитал, а овога пута уз ''Фрагменте прошлости'' причали смо о два споменика. Први у фокусу био нам је споменик Вожду Карађорђу кога више нема, а надовезали смо се на причу о споменику ''Захвалност Француској'' који данас заузима његово место. Шта та два споменика повезујем осим локација, као и која занимљива прича стоји иза тога испричао нам је предавач Милорад Стокин, аутор и уредник странице Фрагменти прошлости.
Први је био оштро оспораван у време након откривања, а други у последњих 20 година. Иако се примарно чини да су ови споменици требали да чувају успомене на вожда Kарађорђа и сарадњу Француске и Србије током Првог светског рата,  они су заправо имали сврху да језиком уметности пошаљу  политичке поруке које су биле актуелне у време њиховог подизања.

Видели смо три различита пројекта који су освојили прва три места, уз занимљивост да Вучетићев пројекат који је освојио прву награду није првобитно био планиран за постављање због скупоцености његове израде, већ је првобитна одлука била да се на Калемегдану постави Роксандићев пројекат. 
За споменик Карађорђу имали смо прилику да видимо и редак сачуван снимак са откривања спомеика, где је по речима предавача након почетне еуфорије уследио мук и разочарење уз многобројне критике. Међу критичарима су били и Нушић, Моша Пијаде као и Милутин Бојић. Након рата споменик је комплетно уклоњен због велике оштећености, а данас његово место заузима споменик 'Захвалност Француској', на коме је представљена сарадња француске и спрске војске на пробоју источног фронта, док други део споменика персонификује Соробну као симбол француске помоћи у образовању српске омладине. 

Богдан Поповић је свој говор на свечаној седници у згради Универзитета након откривања споменика закључио следећим речима: ''На споменику стоји записано француској, а на другој страни ''Волимо је као што је она нас волела''. Овим натписима данашњи нараштај додаје, остављајајући споменик у аманет будућим поколењима овај савет оставља поруку волите француску као што смо је ми волели!''

Пратите нас путем друшветних мрежа како би били у току са нашим наредним догађајима. Видимо се онлине!

О предавачу:
Милорад Стокин се бави истраживачким и предавачким радом у домену српске културне историје. Аутор је једне књиге и више научних радова. У великом низу предавања издваја она која је је одржао у Галерији 73 на Бановом Брду, Центару за образовање и културу "Божидарац", Дому Јеврема Грујића. Такође је био гостујући предавач Факултета савремених уметности у Београду. Аутор је и уредник странице Фрагменти прошлости коју тренутно на Фејсбуку и Инстаграму прати преко 150.000 људи. По вокацији је мастер музички уметник – соло певач, а тренутно је мастерант културологије на Факултету политичких наука у Београду.

Подршка ГО Врачар

Top