Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Više od 400 posetilaca na online predavanju o Urošu Prediću

Više od 400 posetilaca na online predavanju o Urošu Prediću

Dugo iščekivano predavanje o Urošu Prediću, po preporukama online pratilaca, održano je sinoć u organizaciji Božidarac Digital i Fragmenta prošlosti za preko 400 gledalaca.
Kroz predavanje nas je vodio Milorad Stokin i Fragmenti prošlosti, a kroz bogato ilustrovanu prezentaciju mogli smo da se upoznamo sa životom i delima jednog od najvećih srpskih slikara. Saznali smo da je prevodio Dantea i bio fasciniran njegovim delima, da je voleo poeziju i zanimao se za filozofiju. Iako krhkog zdravlja, doživeo je duboku starost i ostavio iza sebe mnoga vredna dela, od kojih su neka od najpoznatijih kao Kosovka devojka, Sveti Sava blagosilja Srpčad, Vesela braća. Od skromnog dečaka iz Orlovata postao jedan od omiljenih slikara srpskog građanskog sloja, čija je dela u svojoj kolekciji imao i kralj Milan Obrenović. Takođe čuli smo i zašto je svet deteta imao istaknuto mesto u Predićevom opusu. Slika ''Siroče na majčinom grobu'' koja je nastala 1888, kritika je odnosa prema napupštenoj deci. Predić je u Beogradu video mnogo siročadi, koja su gladna i bosa, prosila na ulici i pred crkvama. O njima niko nije vodio računa, a najmanje država. Ovom slikom je želeo da ukaže na taj problem, obzirom da je Predić odrastao u mnogočlanoj porodici. Kao najmlađi sin, na put je izveo decu svoje prerano preminule braće. Zato se, prema vlastitom priznanju, nikada nije oženio. 



O predavaču:
Milorad Stokin je master muzički umetnik- operski pevač, pisac i pasionirani istraživač prošlih vremena. Bavi se istraživačkim i predavačkim radom u domenu kulturne istorije, kulture sećanja i rojalističkog kulturnog nasleđa.  Autor monografije „Međunarodno takmičenje solo pevača „Nikola Cvejić“ u Rumi (2017). Autor naučnog rada "Od komada sa pevanjem i pucanjem do prve srpske opere" objavljenog u Teatronu Muzeja pozorišne umetnosti Srbije (2019). Autor naučnog rada „Dinastija Obrenović u zbirkama Muzeja pozorišne umetnosti Srbije“ i studije „Dinastija Obrenović i pozorišna kultura“ objavljenih od strane Muzeja rudničko-takovskog kraja (2020).  Do sada je održao veliki niz predavanja koja obuhvataju širok dijapazon tema kulurne istorije: istorije zabave, pozorišnog života, ljubavnog života vladara kao i studiozan pregled života i dela istaknutih srpskih slikara: Katarine Ivanović, Uroša Predića i Paje Jovanovića. Autor je i urednik stranice Fragmenti prošlosti koju trenutno prati blizu 120.000 korisnika ove društvene mreže.

Događaj se realizuje uz podršku GO Vračar. 

Top