Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Održano drugo online predavanje u novoj godini o spomenicima Voždu Karađorđu i ''Zahvalnost Francuskoj''

Održano drugo online predavanje u novoj godini o spomenicima Voždu Karađorđu i ''Zahvalnost Francuskoj''

U subotu 09. januara održano je već drugo ovogodišnje online predavanje u organizaciji Božidarac Digital, a ovoga puta uz ''Fragmente prošlosti'' pričali smo o dva spomenika. Prvi u fokusu bio nam je spomenik Voždu Karađorđu koga više nema, a nadovezali smo se na priču o spomeniku ''Zahvalnost Francuskoj'' koji danas zauzima njegovo mesto. Šta ta dva spomenika povezujem osim lokacija, kao i koja zanimljiva priča stoji iza toga ispričao nam je predavač Milorad Stokin, autor i urednik stranice Fragmenti prošlosti.
Prvi je bio oštro osporavan u vreme nakon otkrivanja, a drugi u poslednjih 20 godina. Iako se primarno čini da su ovi spomenici trebali da čuvaju uspomene na vožda Karađorđa i saradnju Francuske i Srbije tokom Prvog svetskog rata,  oni su zapravo imali svrhu da jezikom umetnosti pošalju  političke poruke koje su bile aktuelne u vreme njihovog podizanja.

Videli smo tri različita projekta koji su osvojili prva tri mesta, uz zanimljivost da Vučetićev projekat koji je osvojio prvu nagradu nije prvobitno bio planiran za postavljanje zbog skupocenosti njegove izrade, već je prvobitna odluka bila da se na Kalemegdanu postavi Roksandićev projekat. 
Za spomenik Karađorđu imali smo priliku da vidimo i redak sačuvan snimak sa otkrivanja spomeika, gde je po rečima predavača nakon početne euforije usledio muk i razočarenje uz mnogobrojne kritike. Među kritičarima su bili i Nušić, Moša Pijade kao i Milutin Bojić. Nakon rata spomenik je kompletno uklonjen zbog velike oštećenosti, a danas njegovo mesto zauzima spomenik 'Zahvalnost Francuskoj', na kome je predstavljena saradnja francuske i sprske vojske na proboju istočnog fronta, dok drugi deo spomenika personifikuje Sorobnu kao simbol francuske pomoći u obrazovanju srpske omladine. 

Bogdan Popović je svoj govor na svečanoj sednici u zgradi Univerziteta nakon otkrivanja spomenika zaključio sledećim rečima: ''Na spomeniku stoji zapisano francuskoj, a na drugoj strani ''Volimo je kao što je ona nas volela''. Ovim natpisima današnji naraštaj dodaje, ostavljajajući spomenik u amanet budućim pokolenjima ovaj savet ostavlja poruku volite francusku kao što smo je mi voleli!''

Pratite nas putem drušvetnih mreža kako bi bili u toku sa našim narednim događajima. Vidimo se online!

O predavaču:
Milorad Stokin se bavi istraživačkim i predavačkim radom u domenu srpske kulturne istorije. Autor je jedne knjige i više naučnih radova. U velikom nizu predavanja izdvaja ona koja je je održao u Galeriji 73 na Banovom Brdu, Centaru za obrazovanje i kulturu "Božidarac", Domu Jevrema Grujića. Takođe je bio gostujući predavač Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu. Autor je i urednik stranice Fragmenti prošlosti koju trenutno na Fejsbuku i Instagramu prati preko 150.000 ljudi. Po vokaciji je master muzički umetnik – solo pevač, a trenutno je masterant kulturologije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Podrška GO Vračar

Top