Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Велико интересовање за причу о Милунки Савић

Велико интересовање за причу о Милунки Савић

Пре 48 година напустила нас је Милунка Савић, а тада вероватно нико није ни слутио да ће 5. октобар бити "незгодан дан за умирање". Обележавање ове годишњице увек остане у сенци других догађаја и тим поводом Божидарац Online и Историјски забавник организовали су предавање посвећено српској Јованки Орлеанки, како су је тада прозвали француски војници. Уз велико интересовање и више од 300 гледалаца, уз Александру Богдановић започели смо причу о хероини из Балканских и Првог светског рата, о жени са највише одликовања у историји ратовања.

Није мали број жена које су у прошлости ратовале за своју отаџбину и показале се једнако храбрим као и мушкарци. Ипак, чак и на овој листи „див-жена“ Миланкино име светли сјајем јачим од свих других. 
Милунка Савић у рат је кренула уместо брата, претварајући се да је мушко. Храброшћу је засенила саборце, а у борбама је рањавана девет пута. Први светски рат провела је као наредник у Другом пуку српске војске „Kњаз Михаило“, због храбрости и упорности његових припадника, у народу познатијем као „Гвоздени пук“. Добила је много одликовања, а из Првог светског рата изашла је као двоструки носилац француског ордена Легије части, а прича каже и да је једина жена на свету која је одликована француским орденом Ратни крст са златном палмом. До данас је остала жена са највише одликовања у историји ратовања.

Потпуно неприметно успела је да се "ушуња" међу војнике да нико не претпостави да је њихов саборац уствари жена. Након Балканских ратова када су сви помислили да за њу нема више ратовања десио се Први светски рат где је прошла кроз сличан пут, али овога пута званично као женско. Многи генерали су пред њом скидали капе, саборци су јој се дивили, а она позната као сјајан бомбаш, постала део чувеног Гвозденог пука. Нажалост послератни живот јој није био наклоњен, радећи као чистачица у пензију је отишка '45. године живећи мирним и усамљеничким животом. Умрла је 5. октобра 1973. године, можда баш онако како је желела. Радећи, по причи њеног унука који је затекао за столицом где јој је испало предиво које је штрикала. Тек 2013. године, 40 година након њене смрти Милунка Савић је пребачена у Алеју великана где и данас почива. 

О предавачу:
Александра Богдановић је мастер новинарства и већ дуги низ година се бави историјским темама. Оснивач је Фејсбук и Инстаграм групе Историјски забавник које заједно броје скоро 300 хиљада пратилаца. Септембра 2019. године покренула је и сајт Историјски забавник на коме свакодневно објављује текстове о занимљивостима из светске и домаће историје и који је 2020. године по избору магазина PC press проглашен за најбољи у Србији у категорији Kултура и образовање. 
У издању Јеж издаваштва средином фебруара је изашла њена прва књига „Историјски забавник – озбиљно забавне приче о Драве до Јужне Мораве“ чије је 3. издање у продаји.  

Подршка ГО Врачар

Top