Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Велико интересовање на предавању о баловима

Велико интересовање на предавању о баловима

У четвртак, 19. новембра одржано је онлине предавање о историји балова Срба у 19. веку у организацији Božidarac Digital i Фрагмената прошлости. Предавање је започело освртом на балове у западној европи, са посебним акцентом на Хазбуршке балове, одакле је српски народ већинским делом преузео концепт одржавања балова. Затим смо се, уз богато илустроване аудио и видео приказе, упознали са баловима на српском двору, како је то некада изгледало међу племићима. Док је последњи део предавања био посвећен јавним, односно грађанским баловима. 

Са преко 300 заинтересованих посетилаца развијали смо митове да су балови били само забава доконе елите, већ су имали друштвену, репрезентативну и политичу функцију. Предавач, Милорад Стокин је један део свог излагања посветио занимљивим позивницима, али и моди која је и тада била незаобилазан део оваких окупљања. Поменута су и одрђена правила и протоколи, али занимљивости попут организације такозваних ''кромпир балова'' која су били организовани међу нижим слојевима друштва на којима је било мноштво анегдота. 

Предавање је завршено фотографијом, тада најважнијег бала у години, новогодишњег бала. На њему је објаљивана 'смрт' старој и дородошлица новој години, након чега се традиционално појављивала девојчица у белом која је симболизовала нову годину. Након одбројавања и честитки, међу присутне госте је пуштано прасе и ко успе да ухвати прасе веровало се да ће имати среће током целе године. 

Предавање су пратли људи широм Србије, али и из иностранства, а на крају смо одговарали на питања уз позив свим заинтересованима да нам се придруже и на наредним догађајима.

О предавачу:
Милорад Стокин се бави истраживачким и предавачким радом у домену српске културне историје. Аутор је једне књиге и више научних радова. У великом низу предавања издваја она која је је одржао у Галерији 73 на Бановом Брду, Библиотеци у Обреновацу, Дому културе Чачак, Културном центру Чукарица, Центару за образовање и културу "Божидарац", Дому Јеврема Грујића. Такође је био гостујући предавач Факултета савремених уметности у Београду. Аутор је и уредник странице Фрагменти прошлости коју тренутно прати преко близу 138.000 људи. Тренутно је запослен као професор музичке културе у Основној школи "Бранко Радичевић " на Нвом Београду. По вокацији је мастер музички уметник – соло певач, а од недавно мастерант културологије на Факултету политичких наука у Београду.

Top