Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Велико интересовање на предавању о архитектури '''Џинови од бетона''

Велико интересовање на предавању о архитектури '''Џинови од бетона''

Када је архитектура у питању интересовање је увек велико, а то потврђује и јучерашња бројка online посетилаца која је ове среде, 17. марта, бројала преко 450 учесника. На новом предавању у организацији Божидарац Online причали смо о такозваним ''џиновима од бетона'', правцу у архитектури који називамо брутализам и који је често веома оспораван, али уједно и хваљен. Свакако глобално присутан - а опет са тако израженим локалним карактеристикама. Како се он мењао кроз време и како се данас односимо према овом стилу градње причали смо са архитектом Јелицом Јовановић, драгом гошћом и једном од 'пионирки' нашег online програма са којом смо се пре готово годину дана међу првима отиснули у online/live садржај. 

Иако је најчешће повезиван са употребом натур-бетона, брутализам као правац се јавља у другој половини 20. века и заправо, ''Поента израза нови брутализам јесте искрен приказ материјала, онакви какви јесу, без додатних обрада и било каквих облога које би нарушиле њихову аутентичност, уз показивање њихове конструктивне улоге'', закључила је Јелица на уводу.
Причали смо о материјалима и који су најпозатији аутори, а пролазили смо и кроз неке од најзанимљивјих примера брутализма код нас и у свету. Поред добрих ствари, осврнули смо се и на оне мање добре и који су то проблеми који море кориснике ових објеката, који су данас стари и по неколико деценија – неки од њих никада озбиљније реконструисани - и на које начине им се може помоћи.

Питања је било пуно, а уз ваше сугестије, 'са архитектуром' се дружимо и у априлу. 

Видимо се онлине!

О предавачу:
Јелица Јовановић је архитекта, студент докторских студија на Техничком универзитету у Бечу. Бави се историјом и заштитом модерне и вернакуларне архитектуре и дигитализацијом покретне културне баштине у Србији, са фокусом на архитектонску и урбанистичку продукцију у другој половини 20. века. Чланица је удружења Група архитеката, Доцомомо Србија, ИЦОМОС Србија и Друштва конзерватора Србије. Чланица је регионалних платформи Недовршене модернизације и (Не)примерени споменици и коауторка пројекта Архива модернизма. Чланица кустоског саветодавног одбора Музеја модерне уметности у Њујорку за изложбу Kа конкретној утопији: архитектура у Југославији 1948-1980.

 

Подршка: ГО Врачар

Top