Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Промоција књиге и изложба - Street Art Belgrade

Промоција књиге и изложба - Street Art Belgrade

Позивамо вас на отварање изложбе посвећену графитима фотографа Александра Ђорђевића и промоцију књиге „Street Art Belgrade“ у уторак, 25. децембра, у 19 часова у галерији Божидарца.
“The words of the prophets are written on subway walls” Simon and Garfunkel, 1964, “Sounds of Silence”
Graffiti, Street Art, Stencil, Paste-up … термини су тзв. уличне уметности, засновани на техници коју користе током реализације дела. Од свих наведених, граффити се као термин најчешће помиње (потиче из италијанске речи sgraffire, односно sgraffitio – техника декорисања фасада), а први пут се помиње средином 19. века, за ознаку натписа на зидовима откривеним у Помпеји. Графите најчешће повезујемо са друштвеним контекстом и питањем легалне егзекуције. Француски фотограф и есејиста Brassai назвао је графите “уметношћу копилади са озлоглашених улица”. То је уметност пролетеријата, демонстраната (“зидови ће имати своју реч”, студентски протести 1960-их). Оно што је извесно да сваку епоху обележава и постојање графита. Такође, оно што је занимљиво јесте да графити не зависе од токова тзв. званичне уметничке продукције, свакако не од уметничког система. Graffiti уметници поседују сопствене, унутрашње продукционе мреже, због чега су та дела увек жива, релевантна и контраверзна. Оно што их посебно чини контраверзним јесу места где се она налазе. Јавни простор који заузимају. И који и у време Интернета и даље представља субверзивни начин учествовања у јавном дискурсу, посебно у односу на изношење чувених статуса на налозима друштвених мрежа. Јер поставља се питање да ли су граффити тај облик агресивног обраћања, или свакодневно бомбардовање са низа предимензионираних рекламних паноа и екрана.Током последњих неколико деценија и у Београду можемо пратити развој street art сцене. На изложби би биле представљене фотографије ових радова, јер им њихова реализација у галеријама, у затвореном (безбедном) простору, управо одузима онај кључни, витални део њихове продукције (место и начин реализације). Александар Ђорђевић фотограф и графички дизајнер из Београда, темељно документује графите у нашој средини (књига “Street Art Belgrade”), који је селектор изабраних фотографија и радова у поставци која ће бити до 14. јануара у галерији Божидарца.  С обзиром на тему, концепт и техничку опремљеност изложба у поставци прати спонтаност, инцидент, непретенциозност, срчаност, изван уобичајених галеријских стандарда.  
О књизи:
Kњига "Street Art Belgrade" представља преглед београдске уличне уметности, како стилски тако и уназад кроз време. Жеља аутора Александра Ђорђевића је да се, пре свега улична уметност, као специфичан вид уметности сачува, документује и популаризује јер представља незаобилазни део урбаног окружења. 

На дан отварања изложбе и промоције, књига ће моћи да се купи по промотивној цени од 1500 динара.
Изложба се реализује уз подршку Министарства културе и информисања и градске општине Врачар. 

Top