Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Прича о летовању српских владара у оквиру Дана европске баштине

Прича о летовању српских владара у оквиру Дана европске баштине

У оквиру онлине програма, синоћ 26. септембра, уз Božidarac Online и Историјски забавник причали смо о томе Где су летовали српски владари, и какав је то био краљевски третман. 

За разлику од данашњих политичара који за летовање углавном бирају светске метрополе или ексклузивна летовалишта, српски владари су у прошлости више волели домаће локације, што свакако није значило да су се проводили мање ексклузивно. Од средњовековних краљева и њихових „летњих дворова“, преко Обреновића и Kарађорђевића, па све до Тита, владари Србије су и те како умели да уживају, о чему нам је причала Александра Богдановић уз велико интересовање online гледалаца. 

Први српски владар за кога поуздано знамо да је ишао да се одмори, био је кнез Милош Обреновић. Он је волео да се опусти у Сокобањи или Смедереву где и данас постоји летњиковац његове породице. И владари из династије Kарађорђевић су волели бање. Зато је Бања Kовиљача остала и данас позната као “краљевска бања”. У њој је уживао краљ Петар И Kарађорђевић, али су његови потомци ипак били ти који су хедонизам довели на један потпуно нов ниво. Јер - како је држава порасла, места за одмор су настала и на јадранском приморју.   
На чари летовања у луксузним дворцима није био имун ни југосовенски вођа Јосип Броз Тито. Он на свом „Галебу“ можда јесте пловио целим светом, али је најчешће, ипак, одмарао код куће – и то „од Триглава до Ђевђелије“, па се некако стекао утисак да је одмор подигао на "виши ниво" и да је заиста умео да ужива.

Предавање смо завршили уз одговоре на питања као и предлоге тема за наредна online предавања. 

О предавачу:
Александра Богдановић је мастер новинарства и већ дуги низ година се бави историјским темама. Оснивач је Фејсбук и Инстаграм групе Историјски забавник које заједно броје преко 300 хиљада пратилаца. Септембра 2019. године покренула је и сајт Историјски забавник на коме свакодневно објављује текстове о занимљивостима из светске и домаће историје и који је 2020. године по избору магазина ПЦ пресс проглашен за најбољи у Србији у категорији Kултура и образовање. 
У издању Јеж издаваштва изашла је њена прва књига „Историјски забавник – озбиљно забавне приче о Драве до Јужне Мораве“ чије је 5. издање у продаји и чији наставак се очекује ускоро.  
Линк до сајта -
https://www.istorijskizabavnik.rs/

Подршка ГО Врачар, Град Београд - Секретаријат за културу

Top