Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Online прича о Драгутину Матићу - Око соколово

Online прича о Драгутину Матићу - Око соколово

У уторак, 21. јуна, у оквиру Божидарац Online програма у сарадњи са Историјским забавником одржано је предавање о Драгутину Матићу - оку соколовом.

О једној од фотографија која је постала легендарна, уз велико интересовање online гледалаца причала нам је Александра Богдановић. О слици српског извиђача који негде на Дрини, пре повлачења српске војске преко Албаније, помно прати непријатељска кретања обишла је свет уздуж и попреко изазивајући дивљење код посматрача, који су из очију прекаљеног ратника читали лепезу емоција – одлучност, храброст, истрајност. Историчари су је наводили као најбољи пример српског ратника-сељака који ратује не за славу и ордење, већ за породицу и одбрану кућног прага.

Ушла је у ратне албуме и била незамењива у свим публикацијама као симбол тешких дана, великих борби и сјајних победа српске војске у Првом светском рату. Ипак, име човека, који се налазио на фотографији, било је непознато дуги низ година. У недостатку тог податка назвали су је „Српски војник-извиђач на Дрини“ „Извиђач“, а понегде  само – „Око соколово“. За све то време, подно Суве планине у Србији, у селу Kалетинац, живео је Драгутин Матић, несвестан да је славан и необавештен о томе да је његов лик заувек ушао у историју ратовања.

Драгутин је ратовао пуних 9 година, а учествовао је у биткама на Церу, Колубари, повлачио се преко Албаније, учествовао у борбама на Солунском фронту, његовом пробоју и ослобођењу Србије. Задужио је два ордена Карађорђеве Звезде и три Ордена Белог орла. Живео је скромно, дуго ни не знајући да је постао својеврстан симбол, а и када је та вест стигла до њега ништа му се у животу није променило, остао је скроман и веран отаџбини. 

Током предавања имали смо прилику да видимо и где је живео, као и његову обновљену кућу. Умро је 1. јануара 1970. године. 
Како би прича била потпуна, причали смо и о аутору ове фотографије, Самсуну Чернову. Рус, ратни фотограф о коме се не зна много тога, а који је забележио многе легендарне фотографије са српских ратних бојишта. 

Током предавања нам се придружила и Снежана Матић, једна од потомака чувеног Драгутина.

Видимо се online!

О предавачу:
Александра Богдановић је мастер новинарства и већ дуги низ година се бави историјским темама. Оснивач је Фејсбук и Инстаграм групе Историјски забавник које заједно броје преко 300 хиљада пратилаца. Септембра 2019. године покренула је и сајт Историјски забавник на коме свакодневно објављује текстове о занимљивостима из светске и домаће историје и који је 2020. године по избору магазина PC press проглашен за најбољи у Србији у категорији Kултура и образовање. У издању Јеж издаваштва изашла је њена прва књига „Историјски забавник – озбиљно забавне приче о Драве до Јужне Мораве“ чије је 5. издање у продаји. Линк до сајта - https://www.istorijskizabavnik.rs/

Подршка ГО Врачар

Top