Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Одржано сјајно предавање о Микеланђелу - ренесансном човеку и генију

Одржано сјајно предавање о Микеланђелу - ренесансном човеку и генију

Синоћ је одржано још једно сјајно предавање у организацији Божидарац Онлине, а причали смо о Микеланђелу, ренесансном човеку и генију.

У великом интересовању, са више од 300 онлине посетилаца из многих делова региона, али из света, уз посетиоце из Минхена, Шведске па и Бразила, о овој занимљивој теми причала нам је млада историчарка уметности, Наталија Богдановић.

Предавање је било подељено на делове живота уметника у којима се бавио вајарством, сликарством, архитетуром, али и поемама. У тим делима смо могли да видимо уткана схватања ондашњег света али и његова лична веровања и осећања. Кроз његов опус пробали смо да сагледамо шта је све чинило човека ренесансног доба, као и како се образовао његов лични укус али и укус целокупног европског друштва у којем се прекида традиција са “мрачним” средњим веком као периодом у којем су религија и вера доминантни носиоци уметничких стремљења и друштвено-културног живота, и у којем настаје доба вере у пре свега знање и образовање који чине човека слободним.

Уживали смо и у историјским делима, попут склуптуре Давида, која се данас налази у музеју у Фиренци, невероватном оскликавању Сикстинске капеле и многим сјајним делима које је овај уметник оставио иза себе, а који и данас служе као инспирација многим уметницима.
Такав човек био је Микеланђело, слободан, универзалан, образован и његовим делима, попут Страшног суда Сикстинске капеле, Давида Фирентинског, бројним поемама и небројаним другим исказано је све оно што га чини непревазиђеним ренесансним генијем.

Пред крај свог живота доста је размишљао о смрти, а његова последња жеља је била да буде сахрањен у његовој вољеној Фиренци где је све и започео, где и данас почива у црјву Санта Кроче.

О предавачу:
Наталија Богдановић је млада историчарка уметности. Дипломирала је 2020. године на Филозофском факултету у Београду, код професорке Олге Шпехар, код које је тренутно и на мастер студијама из области архитектуре Антике. Током студија учествовала је у неколико пројеката на катедри за херитологију, од којих је један проглашен за победнички и који чека реализацију у виду изложбе у музеју у Шапцу. Бави се појмовима културног наслеђа и личном баштином. Више о овом пројекту можете погледати на сајту https://projekatseobe.wixsite.com/seobe Повремено пише текстове везане за историјске и уметниче занимљивости за сајт Историјски забавник.

Top