Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Одржано online предавање о Карађорђевићима у 19. веку

Одржано online предавање о Карађорђевићима у 19. веку

Сви који су навикли на предавања Милорада Стокина знају да могу да очекују српску културну историју 19. века, па смо тако на синоћној причи, 3. новембра, уз Božidarac Online и Фраменте прошлости слушали о ’’Доба Карађорђевића у 19. веку’’. Један период који је дубоко у запећку српске историје, а то је период владавине Кнеза Александра Карађорђевића, познатији као Карађорђев син и отац краља Петра. Владар о коме се најмање зна и за кога су се историчари сложили а је он најмање упечатљив српски владар коме је било важније да обезбеди пристојан живот за породицу него да се бави државничким пословима.

Насупрот томе, његово доба спада у једно од најмирнијих у српској историји и самим тим је било веома плодно за развој српског друштва. Више од 150 online гледалаца могло је да сазна какав је то био најмање познати српски владар, као и због чега је његово доба кључна прекретница у образовању српског друштва.

Причали смо и о томе колико је кнегиња Персида утицала на његове политичке одлуке, а на крају и дебатовали да ли му је била добар саветник. 

 Предавање је испунило очекивања уз много информација историје као и богато илустроване презентације, зачињено са мало познатим детаљима који оживљавају лик и доба кнеза Александра. 

На крају предавања оставили смо део за питања, али и предлагање нових тема за наредна предавања. 


О предавачу: Милорад Стокин је завршио академске и мастер студије соло певања и стекао звање мастер музички уметник. Тренутно похађа други мастер на Факултету политичких наука у Београду – одсек културологија. Активно се бави истраживачким и предавачким радом у сфери српске културне и друштвене историје. Аутор је једне књиге и неколико научних радова.  Предавао је у Центру за образовање и културу „Божидарац“, Галерији 73, Дому Јеврема Грујића, Центру за културу Гроцка, Културном центру Чукарица, Градској библиотеци у Обреновцу, Дому културе Чачак. Био је гостујући предавач на Факултету савремених уметности у Београду. Активан је и путем ауторске странице „Фрагменти прошлости“ која има циљ да промовише културно наслеђе у виртуелном простору и коју тренутно прати преко 150.000 корисника друштвених мрежа Фејсбук и Инстаграм.

Подршка ГО Врачар

Top