Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Обележена 80. годишњица априлског бомбардовања Београда сјајним online предавањем

Обележена 80. годишњица априлског бомбардовања Београда сјајним online предавањем

Пре 80 година тог 6. априла 1941, у недељу на православни Ускрс, бомбардован је Београд. Без објаве рата, силе Трећег рајха напале су Краљевину Југославију, а за четири дана бомбардовања употребљено је преко 400 тона запаљивих бомби. Поводом културе сећања, Божидарац Online у сарадњи са Историјски забавник одржао је ново сјајно online предавање. Кроз овај историјски догађај спровела нас је Александра Богдановић, а уз велико интересовање са преко 350 online посетилаца причали смо како је изгледало тог јутра у 6:30 када су Београд, Нови Сад и још неколико градова у Србији жестоко нападнути, а бомбардовање се наставило и у наредна два дана.
Авиони су полетели из Беча, Граца и Арада, а операција је имала тајни назив “Страшни суд“.

На почетку смо се осврнули на хронологију догађаја и шта је све претходило овом чину, уз приступње Југославије тројном пакту као и чувеном мартовском пучу.
Тајни знач за полетање авиона била је ''Увертира у марш принца Еугена'', Андреаса Леонарда на Радио Берлин у 5:20 ујутру. Сматра се да је ово била Гебелсова идеја, која је имала симболичку замисао. Само за Београд нацистичке снаге су користиле 234 бомбардера и 120 ловаца. Град је бомбардован у четири налета 6. априла, и поново 7, 11. и 12. априла 1941. Употребљено је око 440 тона запаљивих бомби, што се сматра једном од најстрашнијих разарања у историји и иначе једног од најбомбардованијих градова на свету.
Последице су биле велике, са много погинулих уз мноштво срушених и оштећених грађевина, попут Старог двора, садашње зграде Историјског музеја Србије, зграда Главне Жележниче станице и многих других. Најпознатије здање које је нестало у априлском бомбардовању је зграда Народне библиотеке на Косанчићевом венцу што је реч о једном од највећих злочина у култури једног народа. Уследила је капитулација Југославије, а 12. априла Немци улазе у Београд и истог дана се проглашава Независна Држава Хрватска. Као последњи чин отпора сматра се догађај у Бока Которском заливу, Милан Спасић и Сергеј Машера, обојица официри Југословенске морнарице уместо да предају разарач италијанским окупаторима у Загребу, решили су да га дигну у ваздух док су били на њему. 

Позивамо вас да нам се придружите на нашем наредном online предавању ''Осамдесет година од оснивања НДХ'' у суботу 10. априла од 20 часова, а пријаву можете пронаћи на линку овде

Видимо се online!

 

О предавачу:
Александра Богдановић је мастер новинарства и већ дуги низ година се бави историјским темама. Оснивач је Фејсбук и Инстаграм групе Историјски забавник које заједно броје преко 220 хиљада пратилаца. Септембра 2019. године покренула је и сајт Историјски забавник на коме свакодневно објављује текстове о занимљивостима из светске и домаће историје и који је 2020. године по избору магазина ПЦ пресс проглашен за најбољи у Србији у категорији Kултура и образовање. У издању Јеж издаваштва средином фебруара је изашла њена прва књига „Историјски забавник – озбиљно забавне приче о Драве до Јужне Мораве“ чије је 2. издање већ у продаји.

Подршка: ГО Врачар

 

Top