Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Наставак приче о Српским сликарима XX века

Наставак приче о Српским сликарима XX века

Овог петка, 7. маја, наставили смо причу о Српским сликарима XX века у оквиру новог online предавања у организацији Božidarac Online и едукациони водич Српски сликари
Причали смо о неким од најзначајнијих личности који су својим кистом оставили неизбризив траг у српској историји уметности.
Од почетка XX века па све до треће деценије, много ствари се одиграло на платнима српског сликарства. Младе генерације уметника, на челу са Миланом Миловановићем и Малишом Глишићем, кренуле су неистраженим стазама уметности на овим просторима, увеле су светлост и потиснуле предмет у други план, и са њиховим делима отпочео је живот спрске модерне. Са српским импресиониситима започео је отклон од академским начела и напуштање традиције академског реализма, а оно што су својим кистовима начинили њихови савременици и потоње генерације подићи ће српско сликарство на ниво праве авангарде. Како је Павле Васић, историчар уметности и ликовни критичар, навео - ,,Уметност треба да буде пролетерска по садржају, а национална по форми''. 

Уз Наталију Богдановић и велико интересовања online посетилаца осврнули смо се и на причу о бојама и светлости као фокусу, која је пред послератне сликаре, поставила је нови проблем – проблем форме, а његово решавање изнедрило је нека од највећих имена српске историје уметности. Kако увек и бива, нове модерне тенденције дочекане су у српској средини са отпором, а млади сликари, без обзира на то наставили су да крче путеве модерној слици. Оно што су у прве две деценије за сликарство представљали светлост и природа као фокус дела, у трећој деценији постају форма и закони сликарства. Реализам и сликарство импресионизма сада смењује уметност која би се најближе могла назвати – нови реализам. 

Причали смо о неизоставним личностима попут Игњата Јоба, Саве Шумановића, Јована Бијелића и многих других који су померили границе српског сликарства, али и о трагичним судбинама које су задесиле неке од њих. Ово дружење смо завршили уз Петра Лубарду који је својом изложбом 1951. године направио преседан у дотадашњој уметности на овом просторима. 

Са нестрпљењем очекујемо ново, треће и последње дружење у оквиру серијала о Српским сликарима XX века које је заказано за следећи петак. 

А до тада, као и увек - видимо се online! 


О предавачу: 
Наталија Богдановић је млада историчарка уметности. Дипломирала је 2020. године на Филозофском факултету у Београду, код професорке Олге Шпехар, код које је тренутно и на мастер студијама из области архитектуре Антике. Током студија учествовала је у неколико пројеката на катедри за херитологију, од којих је један проглашен за победнички и који чека реализацију у виду изложбе у музеју у Шапцу. Бави се појмовима културног наслеђа и личном баштином. Више о овом пројекту можете погледати на сајту 
https://projekatseobe.wixsite.com/seobe Повремено пише текстове везане за историјске и уметниче занимљивости за сајт Историјски забавник.

Подршка ГО Врачар.

Top