Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Изаберите радост уместо туге за време празника

Изаберите радост уместо туге за време празника

У уторак, 28. децембра, одржана је онлине радионица Радост и туга празника. У наставку су неки од закључака и савети како да уживате у празницима. Радионицу је водила Радмила Урошевић, социолог и социотерапеут.

Људи имају способност да се пројектују у будућност и прошлост, па чак и да то чине истовремено: Ми сањамо о будућем Божићу који је као у стара добра времена. Ово доба године крећемо се цик-цак између узбуђења и ишчекивања наредних неколико недеља и топлине и сентименталности прошлих прилика. А између прошлости и будућности је садашњост, која пречесто доноси разочарење. Ако сте се икада осећали разочарано због божићног јутра или новогодишње забаве, нисте сами. Наши мозгови су добро опремљени да саботирају наше уживање у садашњим празницима, не зато што су догађаји нужно лоши, већ зато што стварност бледи у поређењу са нашим пажљиво одабраним сећањима и тежњама. Када се жалите колико је Божић постао гори како сте постали старији, ваш мозак вас вероватно лаже, преувеличавајући стара добра времена из прошлости и потцењујући радости садашњости. Али уз мало вежбе, можете видети кроз такву призму и пронаћи праву доброту ових празника, без обзира да ли је исти као они празници које сте некада празновали. Ево су три савета које свако може применити за задовољавајућу сезону празника.
1. Обратите пажњу.
Велики непријатељ свесности је расејаност. Толико смо навикли на ментално путовање кроз време да нам је битисање односно да будемо потпуно ментално присутни често тежак задатак. Вежбајте да примећујете ствари. На празничним вечерама, неке породице имају традицију да иду око стола, при чему свако наведи једну или две ствари за које је захвална. Главна поента је створити расположење захвалности, али такви ритуали – посебно ако их ограничите на садашњост тражећи од људи да наведу нешто што се данас догодило на чему су захвални – такође утискују те „сада“ у свачији мозак помажући да примећују обичне ствари које би иначе могли да превиде.
2. Одбаците своја предрасуда.
Људи имају тенденцију да претпостављају да живот мирује. Дакле, ако сте то видели једном, видели сте; не морате стално обраћати пажњу на то. То доводи до нереалних и застарелих очекивања. На пример, можете претпоставити да, пошто су медењаци ваше рођаке изгорели пре пет година, нећете желети да једете ништа што она донесе - иако је од тада много радила да их унапреди и да буду какви треба да буду.
3. Пронађите добре делове.
„Добро“ и „лоше“ су категорије које бирате у овом тренутку. Тако да бисте могли да изаберете „добро“, изнова и изнова, тако што ћете видети светлу страну сваке прилике, чак и оне које изгледају несрећно. Рецимо да вас члан породице ’’испали’’ за празнични ручак или вечеру. То је лоше, зар не? У ствари, то значи мање људи, што значи интимнији разговор данас и више роштиља за сутра. 

Уживајте у одмору управо сада, без осврта на прошлост или будућност. Више ћете уживати у сезони празника ако смањите своја очекивања.

Можете конструисати прошлост или будућност како желите, али заиста немате куда да одете осим садашњости. Зато само уживајте и претварајте се да је свака година прва година—јер на неки начин јесте.

Делови текста су преузети из текста харвардског професора Артура Брукса који је написао за нови број магазина Атлантик. 

Top