Božidarac kursevi kultura obuke Božidar Adžija

Besplatna linija : 0800 300 3050800 300 305

Beograd voli osamdesete Vol.2: Priče iz prve ruke- „Ovako je bilo...“

Beograd voli osamdesete Vol.2: Priče iz prve ruke- „Ovako je bilo...“

Beograd, 19. avgust 2017.-  

Beograđani i gosti prestonice su se u subotu uveče na Cvetnom trgu podsetili doba koje je ovekovečeno kroz popularnu kulturu a čiji su protagonisti, autori i dela vrlo snažno utkani u našu svakodnevicu.

Oko dva aparata na Cvetnom trgu tiskali su se i predškolci i tinejdžeri, adolescenti, kao i oni i koji su bili sasvim mladi baš tih osamdesetih... i zajedno se podsetili koliko radosti i uzbuđenja donosi jedna sasvim jednostavna a atraktivna igra -„iz prošlog veka“: specijalno za ovaj događaj, besplatno su na raspolaganju bili - fliperi!

Muzikom osamdesetih, bend vračarske osnovne škole „Kralj Petar drugi“, KP2  je otvorio nesvakidašnji program  - dokazali se kao vrlo respektabilni „čuvari vatre“!

Potom je usledio razgovor o osamdesetima. Učesnici tribine bili si neposredni akteri i savremenici stvaranja modernog evropskog imidža balkanske prestonice: Aleksandar Žikić (novinar, književnik i roker), Dubravka Duca Marković (novinarka), Vanja Bulić (novinar i književik), Mario Leone Bralić (umetnički fotograf) i Jovanka Cvetković (supruga našeg čuvenog modnog kreatora Čedomira Čedomira). Publika je slušala inspirativna svedočenja o najsjajnijem periodu kulturnog udara- govorilo se o muzici, književnosti, klabingu, modi, estetici, fotografiji, filmu, novinarstvu i društvenim fenomenima osamdesetih. Učesnici su se saglasili da je to bilo vreme novog shvatanja odnosno redefinisanja termina: urbano, umetnost, grad. Kulturni modeli, koji su tada nastali (a mnogi prevazilaze isključivo muzičko stvaralaštvo- autentično i slobodno u izražavanju) su itekako vredni pažnje i zato je važno da ostanu čvrsto utkani u naše kolektivno sećanje.  Šta je primenljivo iz osamdesetih, za one koji stasavaju i stvaraju, kreativno promišljaju sada, u našem dobu?

Hrabrost i odlučnost (da se istraje u stvaralačkoj ideji uprkos preprekama), stalno usavršavanje (da bi što više iskoristili sve svoje kapacitete) i radost (kao prirodno stanje povezanosti, slavljenje života, svest o čudesnosti postojanja).

I čini se da baš sve navedeno već primenjuje najmlađi roker na svetu, Beograđanin Nikola Džoni Ranković (Jonny Rankovic & The Churlians), čijim je mini koncertom završeno drugo veče programa „Beograd voli osamdesete“.

Rokenrol album „Teram po svom“ izdao je sa dvanaest godina i zahvaljujući autorskom radu već je upisan u istoriju rokenrola. A o tome u kakvu ličnost stasava ovaj tinejdžer, svedoče dosadašnja priznanja: nagrada  Grada Beograda „Heroj Beograda 2013“, prizanje Novosti „Podvižnik“, nagrada „Youth hero“ Exit fondacije. Mladog rokera i njegov bend  publika je pratila gromkim aplauzima a on je poverio da je muzika osamdesetih i njemu važna i inspirativna. Iz ruku autora i sa ličnom posvetom, članovi bendova KP2 i Johnny and The Churlians, dobili su po knjigu Aleksandra Žikića „Tajna vračarskog trougla - prvih pedeset godina rokenrola na Vračaru“ (premijerno predstavljena 2016. godine u Božidarcu, kao treća iz edicije „Priče sa Vračara“, koju je objavila gradska opština Vračar).

Kreativni tim Božidarca zakazao je idući susret posvećen osamdesetima za  subotu, 26. avgusta kada će u Čuburskom parku biti upriličen bioskop na otvorenom... jer - „Beograd voli osamdesete“ !

Mini podsetnik na neke od filmova iz 80- ih :  Ko to tamo peva, Majstori majstori, Dorotej, Dečko koji obećava, Sjećaš li se Doli Bel, Pad Italije, Banović Strahinja, Maratonci trče počasni krug, Savamala, Idemo dalje, Kraj rata, O pokojniku sve najleše, Živeti kao sav normalan svet, Balkan ekspres, Zadah tela, Kako sam sistemski uništen od idiota, Šećerna vodica, Davitelj protiv davitelja, Balkanski špijun, Varljivo leto 68, Bal na vodi, Jagode u grlu, Šest dana juna, Držanje za vazduh, Azra, Šmeker, Tajna manastirske rakije, Otac na službenom putu, Crna Marija, Lepota poroka, Protestni album, Večernja zvona, Oktobarfest, Oficir s ružom, Tajvanska kanasta, Na putu za Katangu, Braća po materi, Zaboravljeni,  Dom za vešanje, Balkan ekspres2, Vreme čuda, Poslednji krug u Monci, Seobe, Sabirni centar...

Odlomak iz romana “Mesto u mećavi“ Aleksandra Žikića: “Konačno uzdrman nečim odlučnim kao što je bio pank, a zatim i svim što je činilo novi talas, glavni grad je prikupljao svest i energiju, izgubljenu tokom prethodne decenije. Ako su šezdesete predstavljale doba iskrenog i prilično bezazlenog zanosa, a sedamdesete omogućile manje- više beskrupulozno manipulisanje najnižim oblicima masovne zabave, osamdesete su delovale kao blagotvorno tuširanje posle napornih poljskih radova. Gradovi su ponovo počeli da se bude. Urbani duh, koji podrazumeva stav i specično obrazovanje, iz kojeg se rađa jednako specifična kultura, a zatim i komunikacija, počeo je prvobitnom magijom ubrzo izlizane reči„alternativa“- da okuplja ljude željne nečeg drugačijeg, smelijeg, inventivnijeg. Nečega, na šta će biti u stanju da se odazovu, poneseni besprekornom drskošću Sex Pistolsa, neorolingstovštinom The Clasha, primalnom silinom Ramonesa ili razarajućim artizmom Gang of foura. Gitare su odjednom počele da zvuče „izvrnuto“ ali ne kao eksces, poput Džimija Hendriksa , Frenka Zape ili još nekog od nekolicine odabranih- već maltene kao opšti izraz, dajući instrumentalistima kao što su Endi Gil, Endi Partridž ili Džon Makgeoh -priliku da razviju visoko individualizovane koncepcije, a basistima kao Žan Žak Barnel da distorziju realnosti projektuju kroz zvuk svojih instrumenata… Bilo je vreme za promenu i Beograd je pulsirao tim otkrovenjem.”

„Beograd voli osamdesete“ je kulturološki projekat Centra za obrazovanje i kulturu  „Božidarac“, osmišljen da putem multimedijalnih javnih programa doprinese afirmaciji i unapređenju aktuelne urbane kulture, kroz respektabilne  primere stvaralaštva i inicijativa osamdesetih godina proškog veka.  Programi: Vol. 1 Urbana poezija/  Vol. 2 Priče iz prve ruke - „Ovako je bilo“/ Vol. 3 Filmski maraton u Božidarcu/  Vol. 4 #nofilter  a svetski/   Vol. 5 Demo bendovi čuvaju vatru osamdesetih

Ovom prilikom se zahvaljujemo i Centru za foto talente i fotografu Momiru Dragićeviću na fotografijama. Fotografije možete naći na sledećem linku https://goo.gl/j8WbS3

Podrška: Sekretarijat za kulturu Grada Beograda

 

 

Top