Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Упознајте Милунку Савић - српску Јованку Орлеанку

Упознајте Милунку Савић -  српску Јованку Орлеанку

Božidarac Online и Историјски забавник вас позивају на online предавање o Милунки Савић - српског Јованки Орелеанки ове среде, 13. октобар у 20х. Пријава у наставку. Није мали број жена које су у прошлости ратовале за своју отаџбину и показале се једнако храбрим као и мушкарци. Ипак, чак и на овој листи „див-жена“ једно име светли сјајем јачим од свих других. Јер, само је једна била Милунка Савић - хероина из Балканских и Првог светског рата, жена са највише одликовања у историји ратовања и српска Јованка Орлеанка.
Милунка Савић у рат је кренула уместо брата, претварајући се да је мушко. Храброшћу је засенила саборце, а у борбама је рањавана девет пута. Први светски рат провела је као наредник у Другом пуку српске војске „Kњаз Михаило“, због храбрости и упорности његових припадника, у народу познатијем као „Гвоздени пук“.
Због њене неизмерне храбрости Французи су је прозвали „српска Јованка Орлеанка“. 
Милунка је добила многа одликовања. Из Првог светског рата изашла је као двоструки носилац француског ордена Легије части, а прича каже и да је једина жена на свету која је одликована француским орденом Ратни крст са златном палмом. До данас је остала жена са највише одликовања у историји ратовања.
Kолико дуго је Милунка успела да завара саборце да је мушкарац? Kако је и након тога успела да остане у војсци? Kоји генерали су пред њој скидали капе? Kако су војници реаговали када би је видели у рову? И – шта је било после? Kако је српска хероина живела након рата? Где је провела Други светски рат? И какви су јој били последњи дани?
Ово и много шта друго сазнаћете ако будете на нашем новом онлајн предавању „Милунка Савић – српска Јованка Орлеанка“ у среду 13. октобра у 20 часова.
Пријавите се на линку
овде.
О предавачу:
Александра Богдановић је мастер новинарства и већ дуги низ година се бави историјским темама. Оснивач је Фејсбук и Инстаграм групе Историјски забавник које заједно броје скоро 300 хиљада пратилаца. Септембра 2019. године покренула је и сајт Историјски забавник на коме свакодневно објављује текстове о занимљивостима из светске и домаће историје и који је 2020. године по избору магазина PC press проглашен за најбољи у Србији у категорији Kултура и образовање. 
У издању Јеж издаваштва средином фебруара је изашла њена прва књига „Историјски забавник – озбиљно забавне приче о Драве до Јужне Мораве“ чије је 3. издање у продаји.  
Линк до сајта - https://www.istorijskizabavnik.rs/

Подршка ГО Врачар

Top