Божидарац курсеви култура обуке Божидар Аџија

Бесплатна линија : 0800 300 3050800 300 305

Београд воли осамдесете Vol.2: Приче из прве руке- „Овако је било...“

Београд воли осамдесете Vol.2: Приче из прве руке- „Овако је било...“

Београд, 19. август 2017.-  

Београђани и гости престонице су се у суботу увече на Цветном тргу подсетили доба које је овековечено кроз популарну културу а чији су протагонисти, аутори и дела врло снажно уткани у нашу свакодневицу.

Око два апарата на Цветном тргу тискали су се и предшколци и тинејџери, адолесценти, као и они и који су били сасвим млади баш тих осамдесетих... и заједно се подсетили колико радости и узбуђења доноси једна сасвим једноставна а атрактивна игра -„из прошлог века“: специјално за овај догађај, бесплатно су на располагању били - флипери!

Музиком осамдесетих, бенд врачарске основне школе „Краљ Петар други“, КП2  је отворио несвакидашњи програм  - доказали се као врло респектабилни „чувари ватре“!

Потом је уследио разговор о осамдесетима. Учесници трибине били си непосредни актери и савременици стварања модерног европског имиџа балканске престонице: Александар Жикић (новинар, књижевник и рокер), Дубравка Дуца Марковић (новинарка), Вања Булић (новинар и књижевик), Марио Леоне Бралић (уметнички фотограф) и Јованка Цветковић (супруга нашег чувеног модног креатора Чедомира Чедомира). Публика је слушала инспиративна сведочења о најсјајнијем периоду културног удара- говорило се о музици, књижевности, клабингу, моди, естетици, фотографији, филму, новинарству и друштвеним феноменима осамдесетих. Учесници су се сагласили да је то било време новог схватања односно редефинисања термина: урбано, уметност, град. Културни модели, који су тада настали (а многи превазилазе искључиво музичко стваралаштво- аутентично и слободно у изражавању) су итекако вредни пажње и зато је важно да остану чврсто уткани у наше колективно сећање.  Шта је применљиво из осамдесетих, за оне који стасавају и стварају, креативно промишљају сада, у нашем добу?

Храброст и одлучност (да се истраје у стваралачкој идеји упркос препрекама), стално усавршавање (да би што више искористили све своје капацитете) и радост (као природно стање повезаности, слављење живота, свест о чудесности постојања).

И чини се да баш све наведено већ примењује најмлађи рокер на свету, Београђанин Никола Џони Ранковић (Jonny Rankovic & The Churlians), чијим је мини концертом завршено друго вече програма „Београд воли осамдесете“.

Рокенрол албум „Терам по свом“ издао је са дванаест година и захваљујући ауторском раду већ је уписан у историју рокенрола. А о томе у какву личност стасава овај тинејџер, сведоче досадашња признања: награда  Града Београда „Херој Београда 2013“, призање Новости „Подвижник“, награда „Youth hero“ Exit фондације. Младог рокера и његов бенд  публика је пратила громким аплаузима а он је поверио да је музика осамдесетих и њему важна и инспиративна. Из руку аутора и са личном посветом, чланови бендova КП2 и Johnny and The Churlians, добили су по књигу Александра Жикића „Тајна врачарског троугла - првих педесет година рокенрола на Врачару“ (премијерно представљена 2016. године у Божидарцу, као трећа из едиције „Приче са Врачара“, коју је објавила градска општина Врачар).

Креативни тим Божидарца заказао је идући сусрет посвећен осамдесетима за  суботу, 26. августа када ће у Чубурском парку бити уприличен биоскоп на отвореном... јер - „Београд воли осамдесете“ !

Мини подсетник на неке од филмова из 80- их :  Ко то тамо пева, Мајстори мајстори, Доротеј, Дечко који обећава, Сјећаш ли се Доли Бел, Пад Италије, Бановић Страхиња, Маратонци трче почасни круг, Савамала, Идемо даље, Крај рата, О покојнику све најлеше, Живети као сав нормалан свет, Балкан експрес, Задах тела, Како сам системски уништен од идиота, Шећерна водица, Давитељ против давитеља, Балкански шпијун, Варљиво лето 68, Бал на води, Јагоде у грлу, Шест дана јуна, Држање за ваздух, Азра, Шмекер, Тајна манастирске ракије, Отац на службеном путу, Црна Марија, Лепота порока, Протестни албум, Вечерња звона, Октобарфест, Официр с ружом, Тајванска канаста, На путу за Катангу, Браћа по матери, Заборављени,  Дом за вешање, Балкан експрес2, Време чуда, Последњи круг у Монци, Сеобе, Сабирни центар...

Одломак из романа “Место у мећави“ Александра Жикића: “Коначно уздрман нечим одлучним као што је био панк, а затим и свим што је чинило нови талас, главни град је прикупљао свест и енергију, изгубљену током претходне деценије. Ако су шездесете представљале доба искреног и прилично безазленог заноса, а седамдесете омогућиле мање- више бескрупулозно манипулисање најнижим облицима масовне забаве, осамдесете су деловале као благотворно туширање после напорних пољских радова. Градови су поново почели да се буде. Урбани дух, који подразумева став и спецично образовање, из којег се рађа једнако специфична култура, а затим и комуникација, почео је првобитном магијом убрзо излизане речи„алтернатива“- да окупља људе жељне нечег другачијег, смелијег, инвентивнијег. Нечега, на шта ће бити у стању да се одазову, понесени беспрекорном дрскошћу Sex Pistolsa, неоролингстовштином Тhe Clasha, прималном силином Ramonesa или разарајућим артизмом Gang of fourа. Гитаре су одједном почеле да звуче „изврнуто“ али не као ексцес, попут Џимија Хендрикса , Френка Запе или још неког од неколицине одабраних- већ малтене као општи израз, дајући инструменталистима као што су Енди Гил, Енди Партриџ или Џон Макгеох -прилику да развију високо индивидуализоване концепције, а басистима као Жан Жак Барнел да дисторзију реалности пројектују кроз звук својих инструмената… Било је време за промену и Београд је пулсирао тим откровењем.”

„Београд воли осамдесете“ je културолошки пројекат Центра за образовање и културу  „Божидарац“, осмишљен да путем мултимедијалних јавних програма допринесе афирмацији и унапређењу актуелне урбане културе, кроз респектабилне  примере стваралаштва и иницијатива осамдесетих година прошког века.  Програми: Vol. 1 Урбана поезија/  Vol. 2 Приче из прве руке - „Овако је било“/ Vol. 3 Филмски маратон у Божидарцу/  Vol. 4 #nofilter  а светски/   Vol. 5 Демо бендови чувају ватру осамдесетих

Овом приликом се захваљујемо и Центру за фото таленте и фотографу Момиру Драгићевићу на фотографијама. Фотографије можете наћи на следећем линку https://goo.gl/j8WbS3

Подршка: Секретаријат за културу Града Београда

 

 

Top